Kariolka - 2013-12-17 10:06:11

¼ród³o: B³a¿ej £ojewski - Monitor 08/01/2005


O nieprawid³owych krwawieniach u kobiet
Nieprawid³owe krwawienia maciczne (abnormal uterine bleeding) s± bardzo czêst± przyczyn± zg³aszania siê kobiet do lekarzy. Szacuje siê, ¿e problem ten dotyczy oko³o 10 milionów kobiet rocznie w Stanach Zjednoczonych, przy czym po³owa z krwawieñ tego typu wystêpuje u kobiet w wieku pomiêdzy czterdziestym a piêædziesi±tym rokiem ¿ycia. Oko³o po³owa z tych kobiet informowa³a, ¿e nieprzewidywalno¶æ ilo¶ci krwawienia zmusza³a je do zaprzestania na czas krwawienia aktywno¶ci zawodowej.

Nieprawid³owe krwawienia maciczne - to krwawienia zbyt d³ugie (menorrhagia), zbyt nadmierne (menorrhagia lub hypermenorrhea), zbyt czêste (polymenorrhea), wystêpuj±ce w ¶rodku cyklu (metrorrhagia), lub te¿ krwawienia pomenstruacyjne pojawiaj±ce siê po ponad sze¶ciomiesiêcznej przerwie w krwawieniu.

Najczêstsz± form± nieprawid³owego krwawienia macicznego jest dysfunkcjonalne krwawienie (dysfunctional uterine bleeding), definiowane jako choroba z wykluczenia. Aby postawiæ diagnozê dysfunkcjonalnego krwawienia nale¿y wykluczyæ wszystkie pozosta³e przyczyny krwawienia. Ogromna wiêkszo¶æ dysfunkcjonalnych krwawieñ jest zwi±zana z brakiem jajeczkowania. Brak jajeczkowania doprowadza do nadmiernej stymulacji b³ony ¶luzowej wewn±trzmacicznej estrogenami odpowiedzialnymi za powodowanie przerostu tej¿e b³ony. Nadmierny przerost b³ony ¶luzowej doprowadza do nadmiernego krwawienia w momencie jej z³uszczania, a i samo z³uszczanie czêsto przebiega nierównomiernie, niejednocze¶nie, nieca³kowicie, co w konsekwencji doprowadza do przed³u¿aj±cych siê, nieregularnych i nadmiernych krwawieñ.

Nieprawid³owe krwawienia s± czêsto zwi±zane z chorobami ogólnoustrojowymi, takimi jak przerost nadnerczy, choroby nerek, w±troby, tarczycy, zespó³ wielotorbielowatych jajników.

Nadmierny stres, zbyt du¿a i szybka utrata wagi cia³a, forsowne æwiczenia mog± równie¿ doprowadziæ do zaburzeñ krwawienia poprzez zahamowania funkcji o¶rodków reguluj±cych poziom hormonów p³ciowych, a znajduj±cych siê w mózgu, w tak zwanym podwzgórzu.

Nadmierne krwawienia s± tak¿e powodowane przez choroby krwi zmniejszaj±ce jej krzepliwo¶æ, jak na przyk³ad trombocutopenia (obni¿enie ilo¶ci p³ytek krwi), trombocytopatie (zaburzenia funkcji p³ytek krwi), bia³aczki, koagulopatie (na przyk³ad zespó³ Von Willebranta, odmiana hemofilii).

U¿ywanie bardzo popularnych i dostêpnych bez recepty leków z grupy niesterydowych leków przeciwzapalnych, które s± pochodnymi aspiryny, równie¿ zwiêksza ryzyko nadmiernego krwawienia. Niektóre leki przeciwpsychotyczne i przeciwdepresyjne, sterydy, suplementy zio³owe, hormony stosowane do leczenia objawów menopauzy równie¿ mog± mieæ z³y wp³yw na przebieg krwawienia.

Wczesnej i pó¼nej ci±¿y mog± równie¿ towarzyszyæ objawy nadmiernego krwawienia. Samoistne poronienia, ci±¿e pozamaciczne, przedwczesne oddzielenie siê ³o¿yska, ³o¿ysko przoduj±ce, czy ³o¿ysko przyrastaj±ce charakteryzuj± siê nadmiernym krwawieniem.

Krwawienia maciczne mog± byæ ³atwo mylone z krwawieniami z uk³adu moczowo-p³ciowego wystêpuj±cymi przy zapaleniach szyjki macicy, endometriozie, zapaleniu macicy czy zapaleniu jajowodów. Rozrostowe zmiany ³agodne, przednowotworowe i nowotworowe czêsto równie¿ objawiaj± siê nadmiernym krwawieniem macicznym. Miê¶niaki macicy, polipy szyjki macicy i b³ony ¶luzowej macicy, czy w koñcu te¿ i raki szyjki macicy, trzonu macicy, jajników mog± przyczyniaæ siê do nadmiernych krwawieñ.

Urazy mechaniczne, cia³a obce w pochwie lub macicy równie¿ mog± byæ powodem nadmiernego krwawienia.

Powy¿sze przyczyny krwawieñ czê¶ciej wystêpuj± w okre¶lonych przedzia³ach wiekowych. U dziewczynek w wieku poni¿ej dziesi±tego roku ¿ycia najczêstsz± przyczyn± krwawieñ s± miejscowe zmiany rozrostowe i cia³a obce.

Nastolatki najczê¶ciej krwawi± w wyniku problemów zwi±zanych z ci±¿± lub zaburzeniami krwawienia i krzepniêcia krwi.

Definicja nieprawid³owego krwawienia macicznego jest trochê nieprecyzyjna. Ilo¶æ krwi traconej przez kobiety w trakcie krwawieñ jest ró¿na u poszczególnych kobiet, a okre¶lenie nadmiernego krwawienia jest bardzo subiektywnym okre¶leniem samego krwawienia. To, co dla wielu kobiet oznacza³oby normalne lub nieznacznie podwy¿szone krwawienie, przez niektóre kobiety jest ju¿ okre¶lane jako krwotok.

Jedna podpaska czy tampon s± w stanie wch³on±æ do 10 mililitrów krwi. Oko³o po³owy kobiet uwa¿a, ¿e zmiana o¶miu podpasek lub tamponów (80 mililitrów) przez ca³y okres krwawienia oznacza obfite krwawienie miesiêczne. Przy tym tempie utraty krwi zwiêksza siê ryzyko anemii z powodu niedoboru ¿elaza traconego z krwi±.

Dochodzenie przyczyn nadmiernego krwawienia macicznego czêsto wymaga dok³adnego wywiadu, badania fizykalnego i testów dodatkowych. Ju¿ na podstawie samego wywiadu mo¿na rozpoznaæ przyczynê krwawienia i zadecydowaæ o leczeniu. Podstawowe testy krwi, takie jak morfologia, chemia krwi, poziom hormonów tarczycy, czy wymaz z pochwy mog± dostarczyæ nam du¿o informacji na temat ogólnego stanu zdrowia. Czasami specjalistyczne badania, takie jak pobranie wycinka ¶luzówki z jamy macicy, histeroskopia (zajrzenie kamer± do wnêtrza jamy macicy), sonohisterografia (po³±czenie badania ultrasonograficznego z podaniem kontrastu), przezpochwowe badanie ultrasonograficzne s± niezbêdne. Ka¿de z tych badañ ma swoje wady i zalety i ka¿de z nich stosowane jest w zale¿no¶ci od wyników podstawowego dochodzenia.

Tak, jak du¿o jest przyczyn nadmiernego krwawienia, podobnie du¿o jest metod leczenia tej¿e przypad³o¶ci. Je¿eli krwawienie jest nadmierne, ale nie ³±czy siê z zagro¿eniem ¿ycia pacjentki, mo¿emy u¿yæ leków, które teoretycznie mog± to krwawienie zwiêkszaæ. Niesterydowe leki przeciwzapalne, takie jak diclofenac, naproxen, ale te¿ i ibuprofen s± skuteczne w oko³o 50 procent przypadków nadmiernego krwawienia. Leki te s± równie¿ bardzo pomocne przy dolegliwo¶ciach bólowych zwi±zanych z miesi±czkowaniem.

Leczenie hormonalne jest skuteczne w wielu przypadkach nadmiernych krwawieñ macicznych, gdy¿ wiele z tych¿e krwawieñ jest wywo³ywanych przez zaburzenia hormonalne. Ze wzglêdu na z³o¿ono¶æ mechanizmów hormonalnych reguluj±cych okres, do kontroli krwawieñ stosuje siê estrogeny, progesteron i ich pochodne w postaci zastrzyków, jak równie¿ ich kombinacje w postaci tabletek antykoncepcyjnych.

Gdy ju¿ ¿adne metody zachowawcze kontroli krwawieñ nie mog± go zatrzymaæ, wtedy stosuje siê metody chirurgiczne.

Wyczyszczenie ¶wiat³a jamy macicy (skrobanie, dilatation and curretage), dostarczaj± materia³u na badanie patologiczne, a jednocze¶nie doprowadzaj± do zmniejszenia krwawienia poprzez zniszczenie warstwy nab³onka b³ony ¶luzowej macicy.

Usuniêcie macicy (hysterectomy) z powodu nadmiernego krwawienia do niedawna nale¿a³o do najczê¶ciej nadu¿ywanych operacji w Stanach Zjednoczonych. Wprowadzenie nowoczesnych metod diagnostycznych i leczniczych doprowadzi³o do tego, ¿e obecnie jedynie 50% nadmiernie krwawi±cych kobiet poddaje siê tego typu zabiegom. Niestety, w dalszym ci±gu w wielu przypadkach jest to jedynie dostêpna i ostateczna opcja leczenia krwawieñ macicznych.

Do innych metod hamowania krwawienia nale¿± zniszczenie krwawi±cego nab³onka wewn±trzmacicznego (endometrial ablation) i usuniêcie miê¶niaków macicy (myomectomy).

Ablacji nab³onka ¶wiat³a macicy dokonuje siê poprzez nagrzanie wnêtrza macicy balonikiem wype³nionym gor±c± wod±. Zabieg ten czêsto musi byæ powtarzany, gdy¿ ze wzglêdu na anatomiê wnêtrza macicy trudno jest zniszczyæ ca³a jej b³onê ¶luzow± w trakcie jednego leczenia.

Usuniêcie miê¶niaków macicy powoduj±cych nadmierne krwawienie jest bezpieczn± alternatyw± dla zabiegu usuniêcia ca³ej macicy. Miê¶niaki usuwa siê chirurgicznie, a usuwa siê tylko te, które w sposób widoczny przyczyniaj± siê do krwawienia.

Jeszcze nie tak dawno popularn± metod± niszczenia miê¶niaków macicy by³a metoda ich embolizacji (³±czenia zatorowego), gdzie odpowiednie roztwory sklerotyzuj±ce by³y podawane bezpo¶rednio do têtnic zaopatruj±cych miê¶niaki we krew, jednak¿e ze wzglêdu na ryzyko powa¿nych powik³añ ogólnoustrojowych, metoda ta traci na znaczeniu.

Nieprawid³owe krwawienia maciczne s± jedn± z tych przypad³o¶ci, którymi kobiety przyp³acaj± mo¿liwo¶æ rodzenia dzieci. Wiêkszo¶æ z tych zaburzeñ nie ma wp³ywu na zaj¶cie i donoszenie ci±¿y, ale gdy trwaj± one zbyt d³ugo, mog± uprzykrzyæ kobietom ¿ycie. Oby jak najmniej.

Autor artyku³u, B³a¿ej £ojewski, M.D.

jest specjalist± medycyny rodzinnej.

www.najlepszeseriale.pun.pl www.mueveforum.pun.pl www.zaginionyturysta.pun.pl www.24hcommando.pun.pl www.extraklasa.pun.pl