Usunięcie macicy za i przeciw. Mięśniaki macicy. Operacje ginekologiczne - Elfy.

forum dla kobiet przed i po różnego rodzaju operacjach ginekologicznych. Usunięcie macicy, mięśniaki macicy.

Ogłoszenie

Aby w pełni korzystać z naszego forum - zachęcamy do rejestracji. Wątki z galerią i codziennymi rozmowami dostępne są tylko dla zarejestrowanych użytkowników. Drażniące reklamy można usunąć - patrz: pomoc techniczna.

#1 2013-08-13 12:18:14

 Kariolka

Administrator

Skąd: Śląsk
Zarejestrowany: 2013-08-11
Posty: 2967
zainteresowania: góry, film, książki, żużel

mięśniaki macicy - czy konieczna jest operacja

Jak rozpoznać i leczyć mięśniaki


Można z nimi żyć, ale też można je bezpiecznie usnąć, oszczędzając macicę.


Ma pani mięśniaki macicy – taka diagnoza budzi strach i niepokój, bowiem aż 61 proc. kobiet mięśniaki kojarzą się z nowotworem złośliwym. Tymczasem mięśniaki są zaliczane do najczęściej występujących łagodnych guzów narządu rodnego. Choroba ta dotyka ok. 40 proc. kobiet między 35. a 50 rokiem życia. Lekarze szacują, że w Polsce z jej powodu cierpi co piąta kobieta powyżej 35 lat i co druga miesiączkująca 50-latka.

Warto jednak wiedzieć, że mięśniaki niezwykle rzadko ulegają zezłośliwieniu. I co równie ważne, można się ich skutecznie pozbyć!

Mięśniaki zbudowane są z mięśni gładkich. Takich samych, jak te tworzące ścianki macicy. Wciąż jeszcze nie wiadomo, jakie są mechanizmy ich powstania. Wiemy jednak, że jest to uzależnione w dużym stopniu od poziomu hormonów płciowych, a dokładniej – od nadmiaru estrogenów w organizmie lub zwiększonej wrażliwości na nie.

Wpływ na to ma także nasz wiek. Gdy kończymy 35 lat, nasz organizm produkuje mniejszą ilość progesteronu (wiąże się to z mniejszą liczbą cykli owulacyjnych), ale nadal tyle samo estrogenów. Powstawaniu mięśniaków mogą również sprzyjać otyłość oraz predyspozycje genetyczne.

Typowe dolegliwości

Mięśniakom – zależnie od ich rodzaju, umiejscowienia, wielkości i liczby – mogą towarzyszyć różne dolegliwości. W przypadku mięśniaków podsurowicówkowych bywa to uczucie parcia na mocz i związane z tym nietrzymanie moczu, czasem zaś zaparcia. Mięśniaki podśluzówkowe powodują przedłużające się obfite miesiączki oraz niekontrolowane krwawienia między nimi. Ucisk mięśniaka na inne narządy może powodować okresowe bóle w jamie brzusznej. Rozrastające się mięśniaki mogą sprawić, że współżycie będzie dla kobiety bolesne. Mogą też być przyczyną niepłodności – małe guzki mogą blokować ujścia jajowodów, duże zaś uniemożliwiać zagnieżdżenie się zarodka w macicy. Mięśniaki mogą też utrudniać donoszenie ciąży. W początkowym jej okresie stają się bardziej ukrwione i powiększają się, pod koniec ich objętość ulega zmniejszeniu.

Nie zawsze konieczna jest operacja

Mięśniaki macicy rzadko występują jako pojedyncze guzy (w ok. 10 proc. przypadków). Zazwyczaj jest ich kilka, a nawet kilkanaście. Najczęściej mają wielkość ok. 10-12 cm. Ginekolog jest w stanie rozpoznać mięśniaki w czasie rutynowego badania USG prowadzonego przez pochwę. Gdy wykonujesz je regularnie raz do roku, istnieje duża szansa, że zostaną wykryte we wczesnym stadium. Wtedy nie powodują jeszcze żadnych dolegliwości.

Warto pamiętać, że nie zawsze konieczna jest operacja. Lekarz ginekolog w oparciu o wywiad, ogólny stan zdrowia pacjentki oraz wielkość guzów decyduje o metodzie leczenia (patrz ramka na stronie 37). Czasami wystarczą jedynie regularne wizyty kontrolne.

Metody leczenia

Wybór leczenia mięśniaków macicy uzależniony jest od wielu czynników, między innymi od wieku pacjentki, umiejscowienia guzów, ich rozmiaru i unaczynienia.

Leczenie farmakologiczne

Dostępne jest w Polsce od niedawna. Terapia polega na podawaniu pacjentkom substancji czynnej (octan uliprystalu). Leczenie trwa 3 miesiące. W ciągu 10 dni od podania leku następuje zmniejszenie lub całkowite zahamowanie krwawienia. W niektórych przypadkach dochodzi także do zmniejszenia mięśniaków.

Kriomioliza

Polega na wprowadzeniu do mięśniaka metalowej sondy, którą schładza się do bardzo niskiej temperatury (ok. -180°C). Guz i zaopatrujące go naczynia krwionośne zostają zamrożone. Metodę tę stosuje się tylko u pacjentek, których mięśniaki mają 5-10 cm średnicy.

Miomektomia – wyłuszczenie mięśniaków

Jest to zabieg oszczędzający macicę. Dlatego wykonuje się go u kobiet, które planują mieć dzieci. Niewielkie guzy usuwa się laparoskopowo, większe po otwarciu powłok brzusznych. Niestety nie ma gwarancji, że mięśniaki się nie odnowią.

Embolizacja mięśniaków

To stosunkowo rzadko stosowane rozwiązanie. Jednak ono także pozwala zachować macicę. Embolizacja polega na odcięciu dopływu krwi do mięśniaka. Przez tętnicę udową do tętnicy macicznej podaje się specjalny lek embolizacyjny, który zatyka naczynia krwionośne mięśniaka. W efekcie guz pozbawiony tlenu i substancji odżywczych obumiera.

Histerektomia, czyli operacyjne usunięcie macicy

Zakres zabiegu zależy od wieku i stanu zdrowia kobiety oraz liczby i wielkości guzów. Proponuje się to kobietom, które rodziły już dzieci i nie planują mieć ich więcej.

Mięśniak niejedno ma oblicze

W zależności od lokalizacji mięśniaki macicy dzieli się na cztery kategorie:

1. Podsurowicówkowe, czyli rosnące na zewnątrz macicy, w kierunku błony surowiczej, która pokrywa macicę od strony jamy brzusznej.

2. Śródścienne tworzą się w ścianie macicy.

3. Podśluzówkowe, które rozwijają się do wnętrza macicy.

4. Międzywięzadłowe powstają w obrębie więzadeł.

Fizyczna choroba oddziałuje destrukcyjnie na psychikę

Mięśniaki macicy negatywnie wpływają na jakość życia kobiet, głównie z powodu obfitych miesiączek lub krwawienia pozamiesiączkowego, które prowadzą do anemii. Powodują też bóle i upławy. Takie dolegliwości wywierają duży wpływ na życie intymne kobiet. I tak np. ból podczas stosunku ma swoje konsekwencje psychologiczne. Często jest tak, że kobiety unikają bliskich kontaktów z partnerami, zamykają się w sobie, mają niższe poczucie własnej wartości. Panie mało wiedzą na temat mięśniaków. Niewiedza budzi strach, a w przypadku mięśniaków jest on niepotrzebny, bo to jedne z najczęściej występujących łagodnych rozrostów nowotworowych.

Mięśniaków nie usuwa się w czasie ciąży

Jeżeli u kobiety, która jeszcze nie rodziła zdiagnozowano mięśniaki macicy, szczególnie istotny jest dobór metody leczenia. Usunięcie mięśniaków u niepłodnych kobiet pozwala na zajście w ciążę aż w 30-80 proc. przypadków. Zdiagnozowanie mięśniaków macicy w czasie ciąży oznacza, że przyszła mama musi przebywać pod ścisłą opieką lekarza ginekologa. W niektórych przypadkach mogą bowiem wywołać przedwczesne skurcze lub uniemożliwić poród naturalny. Z tego powodu często rekomendowane jest cięcie cesarskie.

źródło:
http://choroby-kobiece-zdrowie-co-i-jak … nId,959729


usunięcie trzonu macicy - V/2012, znieczulenie lędźwiowe. Powód: mięśniaki macicy, krwotoczne miesiączki, uciski na sąsiednie narządy.
http://emoty.blox.pl/resource/th_0girl_cleanglasses1.gif

Offline

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.narutoxgierka.pun.pl www.wzgorzawitosa.pun.pl www.naruto-game-battle.pun.pl www.zajava.pun.pl www.gwardiagodrykagryffindora.pun.pl