Usunięcie macicy za i przeciw. Mięśniaki macicy. Operacje ginekologiczne - Elfy.

forum dla kobiet przed i po różnego rodzaju operacjach ginekologicznych. Usunięcie macicy, mięśniaki macicy.

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Gry

Ogłoszenie

Aby w pełni korzystać z naszego forum - zachęcamy do rejestracji. Wątki z galerią i codziennymi rozmowami dostępne są tylko dla zarejestrowanych użytkowników. Drażniące reklamy można usunąć - patrz: pomoc techniczna.

#1 2013-08-11 20:03:02

 Kariolka

Administrator

Skąd: Śląsk
Zarejestrowany: 2013-08-11
Posty: 2967
zainteresowania: góry, film, książki, żużel

mięśniaki macicy


usunięcie trzonu macicy - V/2012, znieczulenie lędźwiowe. Powód: mięśniaki macicy, krwotoczne miesiączki, uciski na sąsiednie narządy.
http://emoty.blox.pl/resource/th_0girl_cleanglasses1.gif

Offline

#2 2013-08-11 20:04:20

 Kariolka

Administrator

Skąd: Śląsk
Zarejestrowany: 2013-08-11
Posty: 2967
zainteresowania: góry, film, książki, żużel

Re: mięśniaki macicy

To co każda kobieta wiedzieć powinna o mięśniakach macicy.

Mięśniaki to nazwa niezłośliwych guzów macicy. Nie stanowią one zagrożenia życia, ale nie można ich bagatelizować. Większość kobiet kojarzy słowo guz z nowotworem złośliwym. Jest to jednak błędne pojęcie, gdyż nie każdy guz, niezależnie od umiejscowienia jest rakiem. Jednak mimo wszystko stanowią one przedmiot lęku. Być może jest to wynikiem zbyt małej wiedzy posiadanej na temat tej tak często spotykanej dzisiaj choroby kobiecej.

Mięśniaki macicy są to najczęściej występujące guzy macicy. Dotyczą one ok. 20% kobiet. Należą do nowotworów łagodnych i nie stanowią poważnego zagrożenia dla życia. Jeżeli nie dają żadnych dolegliwości i są niewielkie to wymagają stałej kontroli w celu nadzoru nad postępem choroby, szczególnie u młodych kobiet. W tym miejscu należy wspomnieć że niewielki procent mięśniaków może okazać się zmianą złośliwą, lub może nastąpić transformacja mięśniaka w złośliwy nowotwór, np. mięsaka. To co odróżnia mięsaki od mięśniaków to między innymi bardzo szybki wzrost mięsaka. Gdy guz wzrasta w dużym tempie można przypuszczać, że jest to guz zmieniony nowotworowo. Potwierdzeniem przypuszczeń jest wynik badania histopatologicznego guza pobranego w trakcie operacji. Na szczęście mięsaki występują rzadko, ale w przypadku guzów rosnących szybko należy wykazać czujność i nie zwlekać z decyzją o jak najszybszym zabiegu operacyjnym. Decyzję czy zmiana macicy może być obserwowana czy leczona zawsze podejmuje lekarz ginekolog.

Wciąż poszukuje się przyczyn występowania mięśniaków macicy. Niestety do tej pory nie są one jasno sprecyzowane i poznane. Najczęściej mięśniaki występują u kobiet pomiędzy 35-45 rokiem życia. Istnieją przypuszczenia, iż występowanie mięśniaków macicy jest zależne od stężenia hormonów płciowych w organizmie oraz od zaburzeń gospodarki hormonalnej u kobiet. Najważniejsze znaczenie mają stężenia takich hormonów jak estrogeny oraz progesteron. U kobiet, u których stwierdza się zwiększony poziom estrogenów przy jednocześnie obniżonym poziomie progesteronu, mięśniaki macicy występują znacznie częściej.

Coraz częściej zauważa się skłonność do dziedziczenia mięśniaków macicy. Genetyczne przyczyny tego schorzenia nie zostały jednak jeszcze poznane. Do tej pory odkryto tylko jeden gen, który odgrywa znaczną rolę w procesie rozwoju tego schorzenia.

Mięśniaki macicy stosunkowo rzadko występują jako pojedyncze guzy. Zazwyczaj jest ich kilka lub nawet kilkanaście i są one różnej wielkości. Rozróżnić można trzy rodzaje mięśniaków. Ich rodzaj zależy przede wszystkim od umiejscowienia i kierunku rozrostu guza. Wyróżniamy mięśniaki podsurowicówkowe, śródścienne i podśluzówkowe. Mięśniaki podsurowicówkowe umiejscawiają się na zewnątrz trzonu macicy rozrastając się w kierunku błony surowiczej, śródścienne wewnątrz macicy natomiast podśluzówkowe rosną w kierunku błony śluzowej macicy. Spotyka się także mięśniaki uszypułowanie czyli guzy połączone z macicą pasmem tkanki łącznej, tzw. szypułą.

W przypadku, gdy guzy są niewielkie najczęściej nie dają one żadnych dolegliwości. Przeważnie kobiety nie zdają sobie sprawy, że mają mięśniaki. Najczęściej, dowiadują się o tym w trakcie kontrolnego badania ginekologicznego. Gdy guzy są już duże, mogą one powodować takie objawy jak krwawienia, trudności w oddawaniu moczu, zaparcia czy też inne dolegliwości spowodowane uciskaniem przez guz sąsiadujących narządów. W przypadku mięśniaków podśluzówkowych dodatkowym niepokojącym objawem mogącym świadczyć o istnieniu mięśniaków są bolesne, bardzo często ze skrzepami, obfite i przedłużające się krwawienia miesiączkowe. Czasami mogą także występować krwawienia w trakcie cyklu miesiączkowego nie związane z miesiączką. Mięśniaki macicy mogą stanowić również przyczynę trudności zajścia w ciążę bądź też problemy z jej donoszeniem.


Leczenie mięśniaków macicy uzależnione jest przede wszystkim od tego, jakiej są wielkości, gdzie są umiejscowione i jakie dolegliwości wywołują. Ważną rzeczą przy podejmowaniu decyzji co do sposobu leczenia jest niewątpliwie tempo wzrostu guza oraz plany rozrodcze pacjentki. Gdy mięśniaki nie wywołują dokuczliwych dolegliwości, są niewielkie, ich wzrost jest bardzo powolny lub nie rosną wcale z reguły stosuje się żadnego leczenia, a jedynie niezbędne są częste wizyty w gabinecie ginekologicznym w celu kontroli postępu choroby.

Jeżeli mięśniaki zaczynają być dokuczliwe można próbować leczyć je farmakologiczne. Poprzez zastosowanie u pacjentki leków hormonalnych wywołuje się u niej tzw. menopauzę farmakologiczną. Mięśniaki u kobiet po menopauzie mogą wyraźnie się zmniejszyć lub nawet zaniknąć zupełnie. Im kobieta starsza tym macica staje się mniejsza. Stan taki jest stanem fizjologicznym i stanowi naturalny objaw starzenia się organizmu. W związku z tym, że narząd rodny zmniejsza się, zmniejszają się również mięśniaki. Stąd podczas leczenia u kobiet młodszych wywołuje się menopauzę za pomocą leków hormonalnych.

Pomniejszona w ten sposób macica, a wraz z nią mięśniaki, znacznie ograniczają objawy uciskowe spowodowane przez większe guzy. Należy nadmienić również, iż w wyniku wywołanej menopauzy następuje zatrzymanie miesiączki, a dzięki temu zapobiega się niedokrwistości, która może wystąpić przy obfitych krwawieniach miesiączkowych będących objawem mięśniaków podśluzówkowych. Niestety czasem trudno uniknąć negatywnych skutków takiego leczenia. Może ono powodować, iż u młodych kobiet występują typowe objawy menopauzy tj. uderzenia gorąca czy też skłonność do osteoporozy. Niestety badania wykazują, że po zaprzestaniu przyjmowania leków hormonalnych choroba powraca i to niejednokrotnie z większym nasileniem. Dlatego, bardzo można stosować równocześnie hormonalną terapię zastępczą (HTZ), która minimalizuje skutki menopauzy farmakologicznej.

Oprócz leczenia farmakologicznego w leczeniu mięśniaków macicy stosuje się leczenie operacyjne. Stosowane ono jest dość często. Leczenie operacyjne staje się niezbędne wtedy, gdy leczenie farmakologiczne nie przynosi zadowalających rezultatów a objawy stają się bardzo nasilone i uciążliwe. Bezwzględnym wskazaniem do operacji jest sytuacja, gdy guz szybko rośnie w celu wykluczenia zmiany złośliwej, lub gdy zostaną rozpoznane mięśniaki uszypułowane, gdyż istnieje wtedy niebezpieczeństwo skręcenia się szypuły guza, co może doprowadzić do martwicy tkanek.

Metoda zabiegu operacyjnego dobierana jest do każdej chorej indywidualnie. W przypadku, gdy kobieta jest młoda i pragnie zachować płodność wykonuje się zabieg oszczędzający, polegający na operacyjnym wyłuszczeniu mięśniaków. Pozostawiona macica daje wtedy możliwość zajścia w ciążę i donoszenie jej. W przypadku, gdy kobieta jest młoda ale nie chce już mieć dzieci, proponuje się przeprowadzenie operacji usunięcia trzonu macicy z pozostawieniem szyjki lub całej zmienionej mięśniakowato macicy pozostawiając jajniki w celu uniknięcia objawów wczesnej menopauzy. Czasami, a szczególnie u kobiet po 60 roku życia w przypadku dużych mięśniaków wykonuje się całkowite usunięcie macicy wraz z jajnikami.

Zabiegi operacyjne w tym schorzeniu najczęściej wykonuje się w sposób tradycyjny czyli poprzez otwarcie powłok brzusznych. Jeżeli mięśniaki są niewielkie a istnieje konieczność operacji, istnieje możliwość przeprowadzenia zabiegu metodą laparoskopową. Niektóre mięśniaki podśluzówkowe oraz uszypułowane można także usuwać drogą pochwową.

Warto nadmienić o stosunkowo niedawno poznanej i rzadko jeszcze stosowanej metodzie leczenia mięśniaków macicy jaką jest embolizacja tętnic macicznych. Została ona wprowadzona dopiero w latach 90-tych. Przez powłoki brzuszne wprowadzany jest cieniutki cewnik, poprzez który bezpośrednio do mięśniaka dostarcza się lek, który zatyka tętnice odżywiające guz co w rezultacie prowadzi do jego znacznego zmniejszenia. Zabieg ten nie jest możliwy w przypadku mięśniaków uszypułowanych.

Aby skutecznie kontrolować stan swojego organizmu niezbędne są częste wizyty w gabinecie lekarskim. Dla kobiet niewątpliwie szczególne znaczenie ma badanie ginekologiczne, gdyż część chorób ginekologicznych rozpoznawana jest właśnie dopiero podczas takiego badania.

źródło
http://www.forumginekologiczne.pl/txt/a … -pacjentek


usunięcie trzonu macicy - V/2012, znieczulenie lędźwiowe. Powód: mięśniaki macicy, krwotoczne miesiączki, uciski na sąsiednie narządy.
http://emoty.blox.pl/resource/th_0girl_cleanglasses1.gif

Offline

#3 2013-08-11 20:05:23

 Kariolka

Administrator

Skąd: Śląsk
Zarejestrowany: 2013-08-11
Posty: 2967
zainteresowania: góry, film, książki, żużel

Re: mięśniaki macicy

Mięśniaki macicy może mieć każda kobieta, w każdym wieku. Początkowo mięśniaki macicy nie dają żadnych objawów i nie wymagają leczenia. Mięśniaki macicy trzeba jednak systematycznie kontrolować, by mieć pewność, że nie dzieje się nic niedobrego. Jakie są rodzaje mięśniaków i jakie dają objawy? Jak przebiega leczenie mięśniaków?

Na mięśniaki macicy cierpi co piąta kobieta po 35. roku życia i co druga miesiączkująca pięćdziesięciolatka. Mięśniaki stanowią 95 proc. wszystkich łagodnych guzów narządu rodnego. Przyczyny ich powstawania wciąż nie są do końca znane. Podejrzewa się, że sprzyjają im zaburzenia hormonalne - najczęściej bowiem mięśniaki występują u kobiet, u których stwierdza się wysoki poziom estrogenów przy niskim poziomie progesteronu. Ale z drugiej strony nie każda kobieta tzw. wysokoestrogenna ma mięśniaki. Z kolei guzki rosną szybciej, kiedy organizm produkuje najwięcej hormonów płciowych lub gdy zażywamy niektóre leki hormonalne. Natomiast po menopauzie mogą się zmniejszyć. Lekarze obserwują też skłonność do dziedziczenia tej dolegliwości (od babki po wnuczkę itd.), choć i ta prawidłowość nie zawsze się potwierdza. Częściej pojawiają się u kobiet, które nie rodziły, ale i to nie jest regułą.

Mięśniaki macicy: rodzaje

Mięśniaki są zbudowane z mięśni gładkich, takich samych jak ściana macicy. Rzadko występują jako pojedyncze guzy. Zazwyczaj jest ich kilka, kilkanaście. Mają różne rozmiary: od 2-3 cm nawet do wielkości piłki futbolowej. Najczęściej jednak nie przekraczają 10-12 cm. Gdy w macicy jest wiele mięśniaków, zatraca ona swój fizjologiczny kształt i wielkość. Lekarze mówią wtedy o macicy mięśniakowatej, która może sięgać nawet do łuków żebrowych.

W zależności od miejsca usytuowania, mięśniaki są:

- podsurowicówkowe - rosną na zewnątrz macicy, w kierunku błony surowiczej, pokrywającej ją od strony jamy brzusznej,
- śródścienne - rozwijają się w ścianie macicy, powiększając ją zarówno w poprzek, jak i wzdłuż oraz wszerz,
- podśluzówkowe - rosną do środka macicy, w kierunku błony śluzowej wyściełającej ją od wewnątrz.

Na zewnątrz i wewnątrz macicy mogą rozwinąć się mięśniaki uszypułowane. Są one połączone z trzonem macicy za pomocą pasma tkanki łącznej, tzw. szypuły (wygląda to jak balonik na sznurku).

Objawy mięśniaków macicy

Czy i jakie dolegliwości spowodują mięśniaki, zależy m.in. od ich umiejscowienia oraz wielkości. Podsurowicówkowe i śródścienne - czasem sprawiają ból, uciskając na sąsiednie narządy wewnętrzne. Mogą to być bóle podbrzusza albo przypominające rwę kulszową, pojawia się uczucie parcia na pęcherz lub odbytnicę. Niekiedy prowadzą do zalegania lub nietrzymania moczu, innym razem są przyczyną przewlekłych zaparć, a nawet niedrożności jelit.
Podśluzówkowe - mogą powodować miesiączki bolesne, przedłużające się, obfite, ze skrzepami lub krwawienia między menstruacjami. Objawy te tłumaczy się utrudnionym obkurczaniem naczyń krwionośnych macicy i wydłużonym gojeniem miejsc po śluzówce złuszczonej w czasie miesiączki. Obfite, długie krwawienia mogą prowadzić do niedokrwistości, a nawet anemii i niewydolności krążenia. Kobiety odczuwają wtedy osłabienie, bóle głowy, mają duszności i przyspieszone tętno.
Mięśniaki, które usadowiły się pod śluzówką macicy, są czasami przyczyną niepłodności (utrudniają zagnieżdżenie się jajeczka), a także poronień i przedwczesnych porodów.
Podśluzówkowy uszypułowany - zdarza się, że uwypukla się do jamy macicy i poprzez szyjkę przedostaje się (rodzi się) do pochwy. Rodzący się mięśniak wywołuje silne skurcze, podobne do porodowych.
Ostre bóle i krwawienie występują również wtedy, gdy dojdzie do skręcenia się szypuły mięśniaka znajdującego się w jamie brzusznej.

Mięśniaki macicy - diagnoza

Już na podstawie objawów ginekolog może podejrzewać mięśniaki. Ale do postawienia diagnozy potrzebne jest badanie ginekologiczne i wynik przezpochwowego badania ultrasonograficznego. USG powinno być wykonane przez ginekologa ultrasonografistę i w sprawdzonym gabinecie - wtedy jest wiarygodne. Po wprowadzeniu głowicy aparatu do pochwy lekarz może dokładnie obejrzeć szyjkę macicy, wnętrze jamy macicy i jajniki oraz określić rodzaj, a także wielkość mięśniaków (badanie jest w stanie wykryć nawet bardzo małe guzki, kiedy nie dają one żadnych objawów).

Czy i jak leczyć mięśniaki macicy?

Mięśniaki, które nie powodują dolegliwości, nie wymagają leczenia. Nie stanowią bowiem niebezpieczeństwa dla zdrowia. Trzeba jednak zgłaszać się do ginekologa na badania kontrolne, żeby sprawdzić, czy guzki nie rosną. Specjaliści uspokajają, że guzy rosnące systematycznie, ale powoli są zwykle zmianami łagodnymi. Złośliwieją zaledwie w 0,2-0,5 proc. przypadków. Również nie wszystkie te, które powiększają się szybko, są guzami złośliwymi. Mięśniaki, które wywołują niewielkie objawy, leczy się farmakologicznie (środkami przeciwbólowymi czy przeciwzapalnymi), a w uzasadnionych przypadkach podaje się leki hormonalne. Ale hormony nie są lekarstwem na mięśniaki, niekiedy mogą tylko przyczynić się do ich zmniejszenia. Lekarze stosują je coraz rzadziej, bo wprowadzanie kobiety w tzw. menopauzę farmakologiczną wiąże się z silnymi objawami charakterystycznymi dla klimakterium, np. uderzeniami gorąca, bezsennością czy osteoporozą, które trzeba niwelować, podając inne hormony. Po odstawieniu leków hormonalnych mięśniaki mogą rosnąć szybciej.

PoradnikZdrowie.pl > Zdrowie > Choroby kobiece > Mięśniaki macicy: rodzaje, objawy i leczenie mięśniaków macicy
Mięśniaki macicy: rodzaje, objawy i leczenie mięśniaków macicy
Konsultant:prof. dr hab. n. med. Ewa Dmoch-Gajzlerska, specjalista ginekolog-położnik
333 komentarze
Autor: Magdalena Moraszczyk
miesięcznik "Zdrowie"
Mięśniaki macicy - diagnoza

Już na podstawie objawów ginekolog może podejrzewać mięśniaki. Ale do postawienia diagnozy potrzebne jest badanie ginekologiczne i wynik przezpochwowego badania ultrasonograficznego. USG powinno być wykonane przez ginekologa ultrasonografistę i w sprawdzonym gabinecie - wtedy jest wiarygodne. Po wprowadzeniu głowicy aparatu do pochwy lekarz może dokładnie obejrzeć szyjkę macicy, wnętrze jamy macicy i jajniki oraz określić rodzaj, a także wielkość mięśniaków (badanie jest w stanie wykryć nawet bardzo małe guzki, kiedy nie dają one żadnych objawów).
Czy i jak leczyć mięśniaki macicy?

Mięśniaki, które nie powodują dolegliwości, nie wymagają leczenia. Nie stanowią bowiem niebezpieczeństwa dla zdrowia. Trzeba jednak zgłaszać się do ginekologa na badania kontrolne, żeby sprawdzić, czy guzki nie rosną. Specjaliści uspokajają, że guzy rosnące systematycznie, ale powoli są zwykle zmianami łagodnymi. Złośliwieją zaledwie w 0,2-0,5 proc. przypadków. Również nie wszystkie te, które powiększają się szybko, są guzami złośliwymi. Mięśniaki, które wywołują niewielkie objawy, leczy się farmakologicznie (środkami przeciwbólowymi czy przeciwzapalnymi), a w uzasadnionych przypadkach podaje się leki hormonalne. Ale hormony nie są lekarstwem na mięśniaki, niekiedy mogą tylko przyczynić się do ich zmniejszenia. Lekarze stosują je coraz rzadziej, bo wprowadzanie kobiety w tzw. menopauzę farmakologiczną wiąże się z silnymi objawami charakterystycznymi dla klimakterium, np. uderzeniami gorąca, bezsennością czy osteoporozą, które trzeba niwelować, podając inne hormony. Po odstawieniu leków hormonalnych mięśniaki mogą rosnąć szybciej.

Usuwanie mięśniaków macicy

Mięśniaki najczęściej usuwa się w czasie operacji brzusznej, w znieczuleniu przewodowym (zewnątrzoponowym lub podpajęczynówkowym). W przypadku małych guzków podsurowicówkowych uszypułowanych czasami można zastosować metodę laparoskopową. Zwykle jednak za pomocą laparoskopu usuwa się je “przy okazji”, np. podczas usuwania torbieli. Laparoskopii mogą się poddać jedynie kobiety zupełnie zdrowe. Przeciwwskazaniem do zabiegu są bowiem m.in. nadciśnienie tętnicze, schorzenia neurologiczne, otyłość, zaburzenia krążenia, żylaki i problemy endokrynologiczne. Pozycja, w jakiej się go wykonuje - głową do dołu - jest niebezpieczna dla kobiet, które mają nadciśnienie tętnicze czy schorzenia neurologiczne, ponieważ powoduje przekrwienie mózgu.
Niekiedy mięśniaki podśluzówkowe rodzące się do pochwy można usunąć od jej strony. Taki zabieg wykonuje się w znieczuleniu podpajęczynówkowym lub krótkim dożylnym.

Kiedy najlepiej usuwać mięśniaki macicy?

Niezależnie od zastosowanej metody mięśniaki usuwa się po miesiączce, w pierwszej fazie cyklu (przed 14 dniem). Najpewniej kobieta nie jest wówczas w ciąży, ponadto w tych dniach mniejsze jest krwawienie zarówno w czasie, jak i po zabiegu. Po operacji brzusznej ze szpitala wychodzi się zwykle już w czwartej dobie od zabiegu, po laparoskopii - drugiego dnia, po usunięciu mięśniaków od strony pochwy - po upływie doby. Czas rekonwalescencji jest sprawą indywidualną każdej kobiety. Ale zwykle po miesiącu wraca się do formy i zapomina, że operacja w ogóle miała miejsce.

Na czym polega operacja usunięcia mięśniaków macicy?

Zakres operacji w dużym stopniu zależy od wieku, wielkości mięśniaków i ogólnego stanu zdrowia kobiety. Może polegać na wyłuszczeniu mięśniaków (jednak nie gwarantuje to, że nie pojawią się nowe) albo na częściowym lub całkowitym usunięciu narządu rodnego. Nie powinno się wycinać całej macicy, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. Zasada jest taka: usuwa się tylko to, co jest chore. Kobieta musi wiedzieć, co w wyniku operacji zyska, a co straci i podjąć decyzję, czy akceptuje proponowane leczenie.

- U kobiet, które jeszcze nie rodziły, i u tych, które chcą mieć dzieci, wykonuje się operacje oszczędzające, czyli usuwa się mięśniaki, zachowując całą macicę. W czasie ich wyłuszczania może jednak dojść do otwarcia jamy macicy. Wtedy trzeba założyć wkładkę wewnątrzmaciczną, która działa antykoncepcyjnie, przyspiesza gojenie operowanego miejsca i zabezpiecza przed zrostami uniemożliwiającymi zajście w ciążę. Po trzech miesiącach wkładkę się wyjmuje i kobieta może próbować zajść w ciążę. Trzeba jednak pamiętać, że ciąża po operacji mięśniaków należy do tych wysokiego ryzyka i wymaga częstszych niż zwykle wizyt u ginekologa, a gdy doszło do otwarcia macicy - rozwiązanie następuje za pomocą cesarskiego cięcia. Poród siłami natury grozi bowiem pęknięciem macicy.

- Jeżeli kobieta w okresie przed menopauzą ma duże guzy, obfite miesiączki i dobrą cytologię (I lub II grupę wg klasyfikacji Papanicolau), proponuje się usunięcie trzonu macicy, ale pozostawienie szyjki. Gdy wyniki cytologii nie są dobre, usuwa się też szyjkę. Jeśli kobieta nie przekroczyła 47. roku życia, można pozostawić również jajniki, pod warunkiem że nie ma zmian i w czasie operacji pobrano z nich wycinki.

- Kobietom ok. 50 roku życia, zarówno tym, które jeszcze mają regularne miesiączki, jak i tym, które weszły w okres klimakterium, usuwając mięśniaki (niezależnie od tego, czy usuwa się tylko trzon macicy czy macicę z szyjką), proponuje się również usunięcie jajników, ponieważ w tym wieku ich funkcja w organizmie zanika. Po operacji wprowadza się hormonalną terapię zastępczą (HTZ).

- U kobiet, które ukończyły 60 lat, przy okazji usunięcia mięśniaków usuwa się najczęściej cały narząd rodny.

Mięśniaki macicy a ciąża

Nic się z nimi nie robi - rosną wraz z rozwijającym się płodem. Gdy mięśniaki są tak usytuowane, że nie stanowią przeszkody - kobieta może rodzić siłami natury. Jeśli natomiast mogłyby spowodować jakieś komplikacje w czasie akcji porodowej, wtedy wykonuje się cesarskie cięcie. Mięśniaki można usunąć najwcześniej pół roku po porodzie. Jeśli jednak nie dają żadnych dolegliwości, nie jest to konieczne. Trzeba się natomiast pozbyć mięśniaków przed zajściem w kolejną ciążę.

źródło:
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/z … 33659.html


usunięcie trzonu macicy - V/2012, znieczulenie lędźwiowe. Powód: mięśniaki macicy, krwotoczne miesiączki, uciski na sąsiednie narządy.
http://emoty.blox.pl/resource/th_0girl_cleanglasses1.gif

Offline

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.wzgorzawitosa.pun.pl www.narutoxgierka.pun.pl www.gwardiagodrykagryffindora.pun.pl www.naruto-game-battle.pun.pl www.wsk.pun.pl